Recenze-Nikdyuš

24. srpna 2018 v 20:18 | Book is always the answer |  Knižní recenze

Název: Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová
Série: Nikdyuš
Díl: 1.
Autor: Jessica Townsendová
Nakladatelství: Albatros
Rok: 2018 (2017)
Počet stran: 461
Hodnocení na GR: 4.41
Hodnocení na DK: 93%
Děj: Morrigan Crowová je prokleté dítě, které má v den svých dvanáctých narozenin zemřít. Aby toho nebylo málo, všechny škody, které se v jejím okolí stanou, jí jsou samozřejmě připisovány. Ona je přece to prokleté dítě a tyto děti nosí neštěstí a smůlu.
Během tohoto věku je ovšem něco jinak a Nejposlednější den přijde o rok dřív. Morrigan se pomalu smíří s tím, že o půlnoci toho dne zemře, když v tom se v jejich domě objeví záhadný člověk, který jí vezme do učení (za trochu složitých okolností) a odveze ji do Nikdyuše. Tímto způsobem sice uteče smrti, ale musí složit zkoušky, aby se dostala do Divinské společnosti, když je nesloží, bude muset opustit Nikdyuš a v její zemi na ni čeká přeci smrt...


Hodnocení: Knihu už jsem sledovala nějaký čas a když na ni každý pěl ódy a říkal, že si ji určitě musíme přečíst, neodolala jsem. Musím se přidat k hromadnému vychvalování, protože tato kniha si to zkrátka zaslouží.
Hodně lidí naráží na její podobu s Harrym Potterem. Je pravda, že když se na to opravdu zaměříte, podoby si všimnete. Já už jsem do knihy šla s tímto vědomím, ale nejsem si jistá, že bych podobu poznala, kdyby to přede mnou nikdo neřekl. Osobně v tom nevidím problém. Autorka napsala velice pěknou a zábavnou knihu, pokud má někdo velký problém s tím, že se trochu podobá Harrymu Potterovi, ať ji nečte. Já osobně ještě jednou říkám, že kdyby mě na to jiní neupozornili již dříve, ničeho bych si nevšimla.
Styl autorky je opravdu příjemný. Myslím, že dětem se to bude číst stejně lehce, jako se to četlo mě a rozhodně se u této knihy značně pobaví.
Po delší době jsem narazila na knihu, kde mi byly všechny postavy sympatické (dokonce i ty záporné). Jediné, co mi vadilo, bylo poměrně rychlé kamarádství Jacka a Morrigan. Na to, jak se ze začátku opravdu nesnášeli, se během pár okamžiků začali hrozně kamarádit a Jack hrozně chtěl, aby se Morrigan nic nestalo a mohla zůstat v Nikdyuši.
Hlavní postava Morrigan se mi nesmírně líbila! Opravdu jsem se do ní zamilovala a to ať už díky její zálibě v černé oblečení nebo úžasnému smyslu pro humor. Měla to v životě opravdu těžké a byla jsem moc ráda, že našla rodinu, přátele a taky domov, které v podstatě nikdy neměla. Doufám, že se její charakter bude rozvíjet ještě v dalších dílech, protože bych tuto šikovnou slečnu chtěla poznat ještě daleko hlouběji.
Pana Jupitera Northa snad nejde nemilovat. Já se do něj zamilovala prakticky hned po jeho první scéně a postupně jsem mu propadala víc a víc. Opravdu úžasná postava, která očaruje určitě nejedno srdce a já se na něj, stejně jako na Morrigan, zase těším do dalších dílů.
Pokud bych měla zmínit ještě jednu postavu, kterou jsem si moc oblíbila, nemohla by to být žádná jiná než moje milovaná Fenestra! Tato maxikočka s naprosto úžasným smyslem pro humor, který se hned tak nevidí, mi sedla hned od začátku. Její hlášky jsou určitě ty nejvtipnější z celé knihy a můžu vám garantovat, že se nejméně u jedné zasmějete!
Možná tato recenze zní až moc nadšeně a někdo si třeba bude myslet, že jsem se asi zbláznila, ale já jsem opravdu upřímně ráda, že se mi kniha líbila. Bála jsem se, že knihu pro děti nebudu schopna ocenit, že mi bude připadat moc dětská. Opak byl naštěstí pravdou a já vám mohu s klidným srdcem říct, že tuto knihu si zamiluje i dospělý člověk.
Obálka knihy mi přijde naprosto nádherná akorát tedy přiznávám, že si nejsem úplně jistá, kdo je ta slečna s tím červeným paraplíčkem. Váhám a nedokážu se rozhodnout. To ale rozhodně není pro hodnocení knihy vůbec podstatné.

Asi vám bylo jasné, jak toto hodnocení dopadne a já vás rozhodně nepřekvapím. Nemohu knize dát méně než plný počet, protože si mě opravdu získala a já nutně potřebuji ještě tak milion dalších dílů a v podstatě bych v tomto knižním světě chtěla žít. Jo a psala jsem, že jsem knihu přečetla za jediný den?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mora Leray Mora Leray | Web | 26. srpna 2018 v 19:20 | Reagovat

Tahle kniha mě už dlouho láká, ale stále jsem se nedostala k jejímu přečtení. Tak třeba si ji přinesu ze Světa knihy v Plzni. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama