Červen 2016

Nepouštějte mě na stránku Databáze knih

25. června 2016 v 14:36 | Anna Elizabeth Potter |  Knihy (aneb to co miluji nadevše)
Ne to prostě nejde. Jakmile začnu uvažovat, že bych si nějakou knihu koupila na Databázi, je celkem jasné, jak to skončí. Tak si říkám, že vlastně miluji tu Jane Austenovou a že miluji i její knihu Pýcha a předsudek. Taky už víc jak rok chci získat to vydání od Omegy, ale nějak se k tomu pořád nedokážu odhodlat. Ale už brzy to určitě přijde. Minimálně k mým narozeninám. No a tak projíždím tu Databázi a jen tak pro informaci se podívám do bazaru na Pýchu a předsudek. No skončilo to tak, že jsem napsala čtyři zprávy a všechny samozřejmě jsou za skvělé ceny! A ještě k tomu ty knihy jsou v angličtině, a jak víte (nebo možná taky ne) angličtinu mám velice ráda a už jsem v ní přečetla pár knih. Je možné, že i to taky nevyjde, ale co kdyby jo?
Nejednalo se jenom o knihu Pýcha a předsudek. Právě jsem dočetla První dojmy od Charlieho Lovetta (recenze snad bude brzo) a dostala jsem chuť nejenom přečíst si Pýchu a předsudek, ale i Rozum a cit i Opatství Northanger, které mám také doma. Jenže ten Rozum a cit v knihovně nemám. A moc bych ho chtěla. Jak to tak u nás knihomolů bývá (neříkejte, že doma nechcete knihy). Takže jsem poslala zprávu i jiné slečně, která prodává Rozum a cit. Mám takový pocit, že zbankrotuji.


Knižní řetězec, Knižní blogeři a jiné myšlenky

18. června 2016 v 21:10 | Anna Elizabeth Potter |  Knihy (aneb to co miluji nadevše)
Takže začnu Knižním řetězcem. Vymyslela to jedna holčina jménem Lucka. Viděla jsem její příspěvek v jedné facebookové skupině a řekla si, že by to nemuselo být, tak špatné. Jde o to, že vy pošlete jednu knihu, ale vrátí se vám jich víc. Akorát musíte sehnat potom lidi, kteří by zase poslali knihu na jinou adresu. Pokud vás tyto věty zaujaly a zvládli byste poslat jednu knihu na určitou adresu a potom sehnat další lidi, prosím ozvěte se mi. Myslím, že je to úžasný nápad a čím víc se nás zapojí, tím lépe! Můj e-mail máte v menu úplně nahoře. Prosím obrázek si rozklikněte na nové kartě, protože mně se sem nevejde.

Recenze-Vězeň noci a mlhy

14. června 2016 v 20:41 | Anna Elizabeth Potter |  Knižní recenze
Vezen noci a mlhy (Anne Blankmanova) [CZ] obal
Název: Vězeň noci a mlhy
Série: Vězeň noci a mlhy
Díl: 1.
Autor: Anne Blankmanová
Nakladatelství: CooBoo
Rok: 2016 (2014)
Počet stran: 347
Anotace: Mnichov 30. let 20. století skrývá mnohá tajemství a za každým rohem číhá nějaké nebezpečí. Gretchen vyrostla mezi národními socialisty pod ochranným křídlem "strýčka" Adolfa. Její otec totiž padl, aby zachránil Hitlerův život. Nebo alespoň tak jí to nacisté vyprávěli. A Gretchen tomu také věří, dokud nepotká odvážného a pěkného židovského novináře Daniela Cohena. Gretchen by měla Danielem opovrhovat a vůbec by s ním neměla mluvit, avšak z nějakého důvodu nedokáže neposlouchat jeho vysvětlení otcovy smrti - že její otec, nacistický mučedník, byl zabit někým ze strany. A už vůbec nedokáže odolat přitažlivosti, která ji k Danielovi táhne… Gretchen začne na vlastní pěst pátrat a prověřovat lidi, které považovala za rodinné přátele. Zvolí si Gretchen raději pohodlný život Hitlerovy oblíbenkyně, anebo dokáže poslechnout své srdce a zavrhnout vše, čemuž do té doby věřila?

Hodnocení: Na tuhle knihu jsem se opravdu velmi těšila. Víte, že mám knihy v době vlády Hitlera a obecně o Holocaustu "ráda". Toto období mě velmi zajímá a myslím, že už jsem o něm přečetla i dost drsné knihy. Proto mě zajímalo, jak to vypadá, když se taková kniha řadí pod Young Adult. Dá se říct, že to co jsem čekala, jsem dostala.
Kniha rozhodně není nic veselého a taky si nemyslete, že to je nějaké velké love story. Musím uznat, že celé prostředí autorka vylíčila velmi věrohodně, ale já si pořád nějak nemohla představit, že se to skutečně stalo. Přišlo mi, že hlavní hrdinka měla neuvěřitelné štěstí. Tak neuvěřitelné, že to snad ani nebylo možné. Já vám toho samozřejmě nechci moc prozradit, takže to píšu takhle oklikou, ale jestli jste někdo už knihu četl, určitě dejte vědět.
I já strašně pomalý čtenář jsem knihu měla přečtenou za čtyři dny. Čte se neuvěřitelně rychle. Přišlo mi, že čtu chvíli a hele už jsem měla přečtených sto stránek. Bylo to až neuvěřitelné. Bohužel jsem knihu četla v období, kdy mi nebylo úplně dobře psychicky a tahle kniha vám rozhodně pozitivní energii nepřinese. Je plná smutku. V podstatě od začátku až do konce.
Hlavní hrdinka Gretchen je moc milá holka, která celý svůj život žije v pohádce. Myslí si, že Hitler bojuje za správnou věc. Myslí si, že Hitler bude pro Německo spása. Myslí si, že židé jsou něco míň, než ostatní, protože tomu ji od malička učili. Pak se střetne s mladým žurnalistou jménem Daniel Cohen, který ji začíná otevírat oči. Na počátku si vůbec nevěřili. Ona si myslela, že to je odporný žid, který za nic nestojí, ale začíná zjišťovat, že židé nejsou zase tak úplně špatní. Měla jsem ji ráda, ale musím uznat, že mi vůbec nepřirostla k srdci. Nevím, čím to bylo, asi protože se mi nelíbilo, jak byla celou dobu naivní a myslela si, že strýček Dolf je tu jenom pro ni. Myslela si, že ji vždycky ochrání, ale to vůbec nebyla pravda.
Daniel byl mladý a krásný muž. Bylo jasné, že se nám slečnám bude líbit. Na můj vkus byl v knize trochu moc upozaděn za Gretchen. Uvítala bych víc scén, kdy bychom mohli vidět, jak on přemýšlí, co on si vlastně myslí o odsunu židů.
Velmi jsem ocenila, že autorka se snažila alespoň věci kolem Hitlera držet podle pravdy. Byli tu jeho komplicové a podřízení, kteří opravdu existovali a to knize dodávalo na uvěřitelnosti.
Myslím, že jsem knize nedokázala uvěřit, protože už nějaké ty tvrdší knihy přečtené mám a nejsem zvyklá na takovéhle vymyšlené příběhy z té doby.
Myslím, že tato kniha je přímo ideálním začátkem pro ty, které zajímá tato doba a obecně téma Adolf Hitler a jeho nenávist k židům. Je to mírná kniha přesně pro začátečníky, kteří třeba ještě nechtějí číst o nechutnostech a zlostech, co se děly v koncentračních táborech.

Rozhodně, ale knihu doporučuji, určitě je ve své kategorii na vysoké úrovni a hlavně mladým lidem by se mohla líbit. Myslím, že starší budou mít stejný problém jako já. Nějak ji nebudou moci uvěřit.

Děkuji internetovému knihkupectví Martinus.cz za poskytnutí recenzního výtisku!
Knihu si můžete koupit ZDE1.Kapitola

2. června 2016 v 19:26 | Anna Elizabeth Potter |  Řád černých rytířů
Takže moc se omlouvám, ale povídka se trošičku zasekla u beta-readerky, takže z toho neviňte jenom mě. Každopádně teď už si můžete první kapitolu vychutnat!