Recenze-Opona

14. února 2016 v 11:53 | Anna Elizabeth Potter |  Knižní recenze
Obálka titulu Poirot: Opona
Název: Opona
Autorka: Agatha Christie
Nakladatelství: Knižní klub
Rok: 2015 (1975)
Počet stran: 205
Anotace: Kapitán Hastings, Hercule Poirot a zámek Styles - tam ti dva poprvé vyrazili na lov vraha tehdejší majitelky. A tam se také po letech setkávají, aby společně odhalili dalšího mimořádně nebezpečného zločince. Styles už dávno patří někomu jinému, stal se z něj penzion manželů Luttrellových, obývaný různorodou směsicí hostů. Je mezi nimi i Hastingsova dcera Judith, oddaná pomocnice doktora Franklina, zkoumajícího tropické nemoci. Je zde také místní donchuán Allerton, nadšený amatérský ornitolog Norton či tak trochu záhadná slečna Coleová. Na první pohled mírumilovná společnost - Poirot však tvrdí, že se mezi nimi pohybuje vrah. A že udeří. Ale jak mu v tom zabránit? Slavný detektiv, sužovaný stářím a chorobou, se za pomoci svých malých šedých buněk a svého věrného přítele naposledy pouští do souboje se zlem v lidské podobě - výhru si však tentokrát vybere nejen spravedlnost (byť ve zcela nečekané podobě), ale i smrt...
Ač napsaná už ve 40. letech minulého století, vyšla Opona coby poslední detektivka s Poirotem až v roce 1975. Rok poté, co nechala Agatha Christie zmizet ze světa zločinu svého nejslavnějšího hrdinu, opustila i ona svět pozemský - a oba v nich zanechali jedinečnou a nesmazatelnou stopu.

Hodnocení: Strašně dlouho jsem váhala, jestli mám vůbec psát recenzi, protože mi přišlo, že bych ji nedokázala napsat bez spoilerů. Snad se mi to povede a dokážu vám napsat normální recenzi.
Knihu jsem dostala k Vánocům a už od té doby jsem po ní v knihovně pořád pokukovala. Nebyla jsem si jistá, co udělat dřív. Dočíst nejdřív všechny díly co mám doma nepřečtené, nebo si teď vzít do ruky právě tento osudný díl? Jak to tak většinou bývá, když kolem něčeho přecházíte, většinou si to pak vezmete. Tak jsem tedy jednoho dne (ve čtvrtek) začala číst poslední případ Hercula Poirota.
Že budu brečet, jsem věděla hned na začátku. Poirot je v tomto díle velmi nemocný a jak už prozrazuje anotace (a taky jeden dokument, který jsem viděla) i jeho smrt. Neschopnost Hercula Poirota se pohybovat na mne opravdu silně zapůsobila. Cítila jsem se nesvá a přišlo mi, že i díky tomu jsem si knihu pořádně neužívala. Ale jak bych si ji na druhou stranu mohla užívat…
Co se týče detektivní zápletky, tak jsem vraha odhalila už na začátku příběhu. Ono se po čase už v těch typech Agathy Christie vyznáte. Vůbec mi to ovšem neubralo na šoku, který čekal na konci knihy. Po dočtení jsem zůstala s pusou otevřenou a slzami na tvářích. Nedokázala jsem se z toho vzpamatovat. Okamžitě jsem taťkovi všechno vyklopila a doběhla za bratrem a přinutila ho, aby si knihu někdy v budoucnu přečetl. Má rád Poirota stejně jako já.
Vrah byl vymyšlený geniálně. Nejspíš jsem se s takovým typem vraha ještě nesetkala. Naprosto geniální! Smekám před naší královnou detektivek! Rozhodně si to ocenění zaslouží.
Radši bych měla ten starší výtisk, tu krásnou černou obálku, ale moje maminka, která mi knihu k Vánocům kupovala, nemohla vědět, že ty krásné černé obálky sbírám. Musím ale uznat, že i tyhle nové obálky jsou krásné. Moc se mi líbí například křeslo na začátku každé kapitoly. I písmo je dobře formované. Bohužel musím uznat, že mi víc vyhovuje větší písmo, než menší. Čili tyto nové výtisky vše splňují. A obálka je nádherná i bez přebalu.
Poirot mi v tomto díle připadá velmi nevrlý a velmi podrážděný. Kdo by se mu ale divil? Je upoután na kolečkové křeslo a je rád, když ho jeho sluha, nebo přítel vynesou ven. I přes své slabé srdce a ochrnuté nohy mu však jeho šedé buňky mozkové pracují nadmíru skvěle. Jako ostatně vždy. Vždycky bude v mém srdíčku jako malý belgický detektiv "vajíčko".
Hastings je pořád stejný trouba. Ne to jsem samozřejmě napsala z legrace. Hastings přišel o manželku, s kterou měl farmu a tak se vrací na žádost svého přítele do Anglie a konkrétně na zámek Styles. Kde to vše začalo. Opravdu se mi líbí, že autorka ho nechala pořád stejného. Nebyl sice tak veselý, jako dřív protože ho velmi zasáhla smrt manželky, ale pořád to byl náš starý dobrý hlupáček Hastings.
Všichni jsme věděli, že konec prostě musí přijít. On přišel a já jsem zůstala brečící v křesle a myslela jenom na to, že se mi způsob odchodu Hercula nelíbil. Pochopíte to, pouze pokud si přečtete knihu, ale já bych asi dávala přednost prostého odchodu do důchodu (i když on už v důchodu dávno je) před tím, co je v knize. Máma se mi to snažila vysvětlit, že to vlastně skončilo dobře, ale já s tím pořád nějak nesouhlasím. V příštích měsících se pustím do těch dílů, které mi ještě leží na poličce a zase si připomenu toho Hercula, na kterého jsem zvyklá.

Podívala jsem se i na seriálové zpracování a musím uznat, že to je bomba! Repliky jsou přímo z knihy a seriál je opravdu dokonalou knižní kopií. Pokud tedy si třeba nechcete číst knihu, ale chtěli byste vědět, jak to se slavný detektivem dopadlo, seriál je rozhodně velmi dobré řešení! Díl má ovšem hodinu a půl, takže si na něj udělejte víc času.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 14. února 2016 v 20:43 | Reagovat

Agathu mám moc ráda, i když jsem ještě spoustu a spoustu jejích knih nečetla. A tahle vypadá super, a nejen proto, že mám fakt ráda Hercula :) Moc pěkná recenze! :)

2 LadyD LadyD | E-mail | Web | 15. února 2016 v 1:40 | Reagovat

Agathu miluji .... jak v knižní, tak filmové podobě ... Hercule proste nemá chybu :) ... a pokud jde o tu grafiku, písni mi na mail a domluvíme se :)

3 Kikča Kikča | E-mail | Web | 20. února 2016 v 16:06 | Reagovat

Tahle knížka je jedna z mých nejoblíbenějších :3 prostě miluju jí! Povedená recenze, přesto s tvým názorem souhlasím :D :)

4 Eliza Eliza | Web | 5. března 2016 v 12:59 | Reagovat

Já jsem ještě k A. Christie nějak nepronikla, nedostala se mi do ruky. Přijde mi to škoda, jak tak čtu recenzi, bohužel to-read list je dlouhý, ale určitě se do něj pokusím královnu detektivek zahrnout :) Recenze se dobře četla, super :)

5 Morena Morena | E-mail | Web | 5. března 2016 v 18:00 | Reagovat

Aj, jaj, jaj... Úvod som asi mala preskočiť :-( Poirota dávajú na STV1 každú nedeľu o 14:15, vtedy vždy chodím k babke, aby nebola na chvíľu sama. Ešte som nič nečítala, pretože v knižnici som narazila zväčša na slečnu Marplovú.
Tvoja recenzia ma teraz zasiahla a v najbližšej dobe viem, že si musím niečo prečítať! Neviem či poznáš prípad "Slony majú pamäť" alebo "Elephants can remember". To som videla prednedávnom a tak ma to ohúrilo, že by som si to veľmi rada prečítala! :-)
V každom prípade, skvelo napísaná recenzia (až na ten spoiler), ale to vôbec nevadí. :-) Aspoň ma to primälo si niečo prečítať. Ďakujem ta tip. :-)

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 6. března 2016 v 10:28 | Reagovat

[5]: On ten spoiler je i v anotaci, takže jsem si řekla, že nevadí když ho napíšu, ono je to i jasné hned od začátku knihy :) Ano vím o knize Slyni mají paměť, ale myslím, že jsem ji nečetla. Ani ji nemám doma :(
Marplová je skvělá! :D Já ji strašně zbožňuju! :3

[4]: Doufám, že ji přijdeš na chuť protože ona je královna a já si to nenechám nikým vymluvit :) Je se mnou od raného dětství :3

7 Morena Morena | E-mail | Web | 6. března 2016 v 16:31 | Reagovat

[6]: Anotáciu preskakujem pri recenziách. Ten názor mi takmer vždy povie to, čo chcem vedieť, viac ako anotácia. :-)
Akurát dnes šiel u nás tento prípad. No, paráda, aj keď mi babka do toho stále niečo brblala, ale nevadí. Už sa teším ako si niečo prečítam. :-)
Škoda, že si to nečítala. V slovenčine to ani nie je a v angličtine som to našla celkom draho, takže si to nekúpim :-( Ale dá sa to stiahnuť, tak to budem riešiť asi takým spôsobom. :-) Tvoj názor na to by ma veľmi zaujímal :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama