Recenze-Kdo pohne osudem

21. února 2016 v 11:44 | Anna Elizabeth Potter |  Knižní recenze
Název: Kdo pohne osudem
Autor: Jane Stubbs
Nakladatelství: Alpress
Rok: 2016 (2014)
Počet stran: 293
Anotace: V knize opět ožívá světoznámý příběh Jany Eyrové, tentokrát viděný očima hospodyně paní Fairfaxové, která může doplnit dosud neznámé souvislosti. Co nám prozradí o tajemné šílené ženě v podkroví? Kdo rozpoutal osudný požár a kdo při něm ve skutečnosti zahynul?

Hodnocení: Při této knize jsem se vždy dokázala ohromně uvolnit a čtení jsem si pořádně užívala. Nejlíp mi bylo, když jsem s touto knihou mohla ležet v posteli a srkat k tomu kakao.
Opravdu mi přišlo, že tak, jak to popsala Jane Stubbs, to opravdu mohlo být. Občas mi přišlo, jako kdybych četla další dílo od Charlotte Brontë. Takový spin off k Janě Eyrové.
Příběh vypráví Alice Fairfaxová, hospodyně na Thornfield hall. Já znám Janu Eyrovou pouze z audioknihy, nikdy jsem ji nečetla, a tak mi Alice přišla vždy jako milá a hodná žena. Tato kniha ukazuje, že i když se k vám chová někdo mile, nemusí vás mít úplně rád. Alice je v této knize tedy trošku víc přísná. Janu má sice ráda, ale nerada si s ní povídá, protože ji přijde trochu nudná.
Janu Eyrovou tu máme taky v trochu jiném světle. Jak už jsem naznačila, zdá se tu trochu více upjatá a nudná. Kdo by se ale divil, po tom co prožila? A navíc, tato kniha nevypráví o ní, ale o první paní Rochestrové.
Vždycky jsem myslela, že Bertha (ona šílená žena v podkroví) je opravdu velmi šílená. V této knize se ukazuje, že nemusí být tak šílená. Grace Poolová ošetřovatelka paní Rochestrové z ní spolu s Alicí a Leou udělá kultivovanou ženu, která má občas záchvaty, ale po deseti letech v jejich péči už nechce nikoho uškrtit a opravdu se z ní stane žena na úrovni a to se mi strašně moc líbilo. Charlotta B. z ní udělala opravdovou šílenkyni , která bude nadosmrti nemocná, ale Jane z ní udělala dámu, kterou prostě zdrtila situace, do které se dostala.
Od nakladatelství Alpress jsem ještě nic nečetla a tato kniha rozhodně nasadila laťku hodně vysoko. Kniha se mi opravdu strašně moc líbila a všem ji doporučuji. Tak úžasně si při ni oddychnete. Já jsem se na ty chvíle, kdy jsem ji četla, vyloženě těšila.
V této knize nejsou samozřejmě jenom hezké scénky ba právě naopak. Někdy mi přišlo, že těch smutných věcí tam bylo mnohem víc. Setkáte se tu i například s problematikou tehdejších těhotných služek. Panstvo (zejména muži) se ke služkám nechovalo vůbec dobře. Není to jenom pohádková kniha, která by nám ukázala jenom to hezké.
Obálka se mi taky moc líbí. Ne všechny obálky od Aplress se mi líbí, ale tahle je opravdu moc pěkná. Rozhodně vám ozdobí knihovnu. Bez přebalu je kniha celá jemně červenooranžová a na obalu má stejný obrázek, jako na přebalu.
Asi nemám úplně oblíbenou postavu. Každá tam byla nějakým způsobem zvláštní a krásná, ale taky měla své mouchy. Pokud bych si opravdu měla vybrat jednu, tak je to Lea. Služka, která je strašně milounká a nikdy by neudělala nic zlého.
Knize dávám plný počet, protože se mi opravdu velmi líbila a rozhodně pokud se nemůžete rozhodnout, říkám za vás ano!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 21. února 2016 v 15:54 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Janu Eyrovou mám ráda, takže mě docela láká i tenhle její příběh trochu jinak :)

2 Kate Kate | Web | 22. února 2016 v 16:05 | Reagovat

Knihu neznám, ale vzhledem k tvému pozitivnímu hodnocení se po ní možná mrknu :)

3 Simix Simix | Web | 23. února 2016 v 18:07 | Reagovat

~Čaué~
Tuto knihu neznám, ale líbí se mi její název a má i pěknou obálku.
Janu Eyrovou znám... brali jsme ve škole. Ráda čtu a srkám u toho kakao nebo tak :D
Podle toho, co si pamatuji a pokud to nepletu, ten požár rozpoutala právě ona šílená žena. Bertha.. utajovaná manželka pana Rochestera a ta pak také zemřela pádem ze střechy. Pan Rochester oslepl a přišel o ruku při záchraně ostatních. To je to co vím já a nevím zda to nepletu, protože to je dost možné :)
Toto je nějaká trošku změna děje a nebo z pohledu někoho jiného.. jak jsem to pochopila? To jsem trochu nepobrala.. Každopádně hezký článek. Kniha mě zaujala :)

4 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 27. února 2016 v 16:01 | Reagovat

ahoj, psala jsi mi, momentálně dělám šablonu na blogspot na přání, takže jak bude čas, popřemýšlím, napiš mi zatím na mail, jaký vzhled by sis představovala a já ti pak dám vědět, jestli jsem schopná to zvládnout... :-)

5 Eliza Eliza | Web | 5. března 2016 v 13:01 | Reagovat

Tuhle knížku určitě doporučím kamarádce, která má Janu Eyrovou a podobné romány ráda :) Vlastně mě teď díky tobě napadlo dárek k narozkám :D Já sama bych si jí ale možná přečetla také, i když mi klasika tolik neučarovala, zní mi tato kniha dost zajímavě a poutavě i díky tvé recenzi :)

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 6. března 2016 v 10:24 | Reagovat

[3]: Máš úplnou pravdu takhle to napsala Brontëová.
Tato kniha je vyprávěna z pohledu hlavní služebné v domě Alice Fairfaxové. Děj není pozměněn je stále stejný, ale řekněme, že třeba ten požár založil někdo úplně jiný....a někdo úplně jiný skočil ze střechy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama